Rozpoczęcie sezonu 2013

Z przyjemnością informujemy, że dnia 2.02.2013 sezon „ślimaczany”  został rozpoczęty.  Mięczaki  hibernowały bardzo ładnie i straciły na wadze średnio 10% co uważamy za bardzo dobry wynik. Wybudziły się również z niedużymi stratami (zdecydowanie mniejsze niż przy zakupie reproduktora), więc wszystko przebiegło po naszej myśli. Teraz kondycjonujemy nasze zwierzaki, ale widać, że są w dobrej formie, bo niektóre już zaczęły kopulować. Przebudowaliśmy cześć stołów na parterowe i naprawdę jesteśmy z nich zadowoleni – zdecydowanie wygodniejsze niż piętrowe. Postaramy się niedługo zrobić wpis na temat budowy stołów – jak tylko czas pozwoli. Zapraszamy do pytań i propozycji artykułów w komentarzach. Poniżej kilka zdjęć nowych stołów.

 

Share Button

24 odpowiedzi na „Rozpoczęcie sezonu 2013

 • dreeng pisze:

  A czy takie stoły nie są mniej wydajne?

  • kusii pisze:

   Wręcz przeciwnie! Taki „parterowy” stół ma dokładnie taką samą
   powierzchnię jak piętrowy o tym samym rzucie. Obsługa 6-ciu takich
   stołów zajmuje nam tyle co 2-ch pietrowych. Naprawdę polecam!

 • Fabio pisze:

  dziwne macie pomieszczenie :) to strych?

 • Maciek pisze:

  Też używam stołów "parterowych" tyle, że o wiele wyższych. Rozmiar ekranu foliowego wynosi u mnie 0,9 x 0,8. Pozdrawiam.

  • snailsland_pl pisze:

   W przyszłym roku zamierzamy przerobić wszystkie stoły do reprodukcji na parterowe. Niestety mają one jedną wadę – nie można na nie wypuścić "osesków", bo mają za wysokie ekrany. Twoje 80cm jak najbardziej są "książkowe".

 • Maciek pisze:

  Myślałem żeby dać na dole kilka mniejszych paśników żeby były i na górze i na dole i to myślę, że by było ok. Jakie jest Pańskie zdanie ?

  • snailsland_pl pisze:

   Dobry pomysł tylko może być mały problem z utrzymaniem czystości na nich. U nas stoły dla osesków mają ekrany ok. 35cm i też są trochę za wysokie, ale radzimy sobie przez sypanie paszy na dolną belkę konstrukcji paśnika. Tak na marginesie Michał jestem :)

 • Maciek pisze:

  Okej miło poznać, ja Maciej. Od poniedziałku ruszam z hodowlą i zamierzam obniżyć ekrany do 50 cm dla oseskow bo mam dla nich tylko jeden stół o wymiarach 3mx 1 m i nie moge zrobic niższych ekranow bo sie nie pomieszczą. Mam 3 000 reproduktorów to bedzie ich calkiem sporo ;)

 • snailsland_pl pisze:

  Macieju, koniecznie obniż ekrany, bo max długość dla osesków to 25cm. Przy długości 50cm musisz zadbać o to, żeby na dole paśnika również była pasza. Powodzenia Tobie życzę i zapraszam do dyskusji.

 • Maciek pisze:

  Hmmm a czy pomieszcze oseski na tym jednym stole ? Boje sie, że moge przegęścić czasami ;/

 • snailsland_pl pisze:

  Sprawa wygląda tak. Stół 3x1m, ekrany co 10cm, zatem 30 ekranów x 2 strony ekranu x 0,5m wysokości x 1,0m szerokości daje 30m2 stołu. Dla maximy zagęszczenie do drugiego tygodnia to 8000szt/m2, do 4 tygodnia 2000szt/m2, do 6-tego 1000szt/m2. Nie wiem ile czasu chcesz je tam trzymać, ale teraz sobie poradzisz z obliczeniem potrzebnej powierzchni.

 • Maciek pisze:

  Jednak zdecydowałem sie postawić tunel o pow. 60 m2 bo na stołach oseski szybko gniją i zdychają.

  • snailsland_pl pisze:

   Na pewno trudniej jest utrzymać wylęg na hali niż w tunelu co nie znaczy, że jest to niemożliwe. My początkowo trzymamy na hali dopiero w kwietniu przerzucamy do tunelu. Inną kwestią jest to, że mamy ponad 250m2 tunelu i ciężko go dogrzać. Tobie sugeruję zakup foli pompowanej (dwuwarstwowa) lub docieplenie folią bąbelkową.

 • Maciek pisze:

  Mam taki piecyk gazowy i myśle, że bedzie dobrze jak bede nim grzał bo jest to tani i dobry sposób. Jeszcze tylko mały wentylator, żeby był obieg powietrza i powinno być okej. Kubki bedę stawiał dopiero za 2 tyg co opóźni wylęg i bedę mógł od razu wypuscic oseski do tunelu.

 • snailsland_pl pisze:

  Na 60m2 powinno wystarczyć. Pilnuj, żeby maluchom w nocy temp. nie spadała poniżej 4st. Jak raz spadnie do 1 to też nie tragedia, ale mogą się przeziębić i będziesz miał niepotrzebne straty. Sugeruję wysiać troszkę sałaty dla maluchów – bardzo ją lubią.

 • Maciek pisze:

  Też myślałem o sałacie i o rzepiku bo te rośliny są niby najlepsze a rzepik najbardziej kaloryczny co powinno przyśpieszyć przyrost masy maluchów. Tak myślałem czy nie postawić mniejszego tunelu bo w sumie 60 m2 to troche dużo bo szacując bedę miał osesków na 1,5 tonu tuszu mullera, co o tym myślisz ? Czy tunel o pow. 30 m2 wystarczy ?

 • snailsland_pl pisze:

  Wystarczy w zupełności, zawsze zamiast palet możesz wstawić paśniki z ekranami i powierzchni nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>