Budowa/przebudowa stołów do reprodukcji ślimaków.

Budowa stołów do reprodukcji nie jest zadaniem trudnym, ale trzeba się wyposażyć w odrobinę cierpliwości i podstawowe narzędzia:

  • wkrętarka,
  • piła,
  • zszywacz (taker),

oraz materiały:

  • łaty budowlane np. 40x60mm,
  • kontrłaty budowlane 20x60mm,
  • deski 15cm szerokości,
  • siatka heksagonalna oczko 13mm powlekana pcv,
  • folia budowlana czarna,
  • wkręty,

Zaprezentujemy budowę stołu parterowego (w zasadzie przeróbkę piętrowego na parterowy) ponieważ naszym zdaniem jest on o wiele bardziej wydajny i wygodniejszy w obsłudze w porównaniu ze stołami piętrowymi.

W zeszłym sezonie mieliśmy wszystkie stoły piętrowe z paśnikiem 36cm węższym niż szerokość stołu przez co na jednym poziomie było ok 7m2 powierzchni, czyli 14m2 na całym stole. Po niewielkiej przeróbce stołów uzyskaliśmy 14m2 przy tych samych wymiarach w rzucie, ale na jednej „kondygnacji”. Dzięki temu zabiegowi obsługa stała się o wiele krótsza i wygodniejsza.

1. Pierwszą czynnością było rozmontowanie stołów piętrowych przez odkręcenie słupków (nóżek), na których stały. Po tej czynności zostały nam dwie skrzynie, które posłużą za podstawę dla nowych stołów. Jeśli nie przerabiasz stołów, a budujesz nowe ramę skrzyni możesz wykonać z desek lub łat budowlanych, materiał nie ma takiego znaczenia, bo wszystko będzie osiatkowane, ale o tym później.

STOL PIĘTROWY - OPIS

  
2. Przed przystąpieniem do mocowania słupków należy w pierwszej kolejności zamocować do skrzyni/ramy siatkę heksagonalną o oczku 13mm, najlepiej powlekaną pcv.  Siatkę można zamocować za pomocą zszywek (taker) lub specjalnie do tego celu przygotowanych listewek.

3. Kolejnym krokiem jest przykręcenie wkrętami słupków do skrzyni. Sugerujemy, żeby odległość skrzyni od podłogi wynosiła przynajmniej 25 cm celem zapewnienia wygody w myciu podłogi pod stołem. Wysokość ekranów powinna wynosić max 40cm przy czym tak długie ekrany nie są wskazane dla osesków (max 25cm)!

4. Przed przystąpieniem do montażu oparcia dla ekranów należy siatkę przytwierdzić zszywkami do słupków. Do montażu listwy pod ekrany można wykorzystać kontrłatę budowlaną dostępną w każdej hurtowni budowlanej.

5. Ostatnim krokiem jest przykręcenie do słupków listwy/deski na której umieścimy sól lub tabletki solne. Można do tego również wykorzystać kontrłatę budowlaną. Dobrze jest za pomocą frezarki do drewna lub piły łańcuchowej wykonać rowek do którego nasypiemy sól, żeby nasi podopieczni za dużo po hali nie spacerowali.

Poniżej zamieszczamy zdjęcie z opisem poszczególnych elementów stołu parterowego:

 

Stół do reprodukcji parterowy.

Stół do reprodukcji parterowy.

Stół do reprodukcji ślimaków

Stół do reprodukcji ślimaków

 

 

 

 

Share Button

5 odpowiedzi na „Budowa/przebudowa stołów do reprodukcji ślimaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>